🇭🇺 #metaháború - Nyílt levél Rácz Andrásnak

Nem Tisztelt Rácz András, A féltudású magyar elit jeles képviselője!

Elképedve olvasgattam az orosz-ukrán háború épp aktuális állásáról szóló böszmeségeid szalagcímeit, de elhatározásra hogy billentyűzetet ragadjak csak akkor ragadtattam magam mikor apró baráti körömben mint mérvadó elemzőre hivatkoztak Rád a témában. Szabad országban élünk, mindenki azt mond és ír amit akar, de Te olyan szinted vezeted félre barátaimat -- és nem mellékesen a nagyérdeműt -- amit már nem hagyhatok szó nélkül.

Arra gombot se tudok varrni hogy így szoktak Rád hivatkozni: Rácz András, Oroszország-szakértő, a Corvinus Egyetem oktatója, a Német Külpolitikai Társaság vezető szakértője, csak Woody Allen Annie Hall című filmjéből ugrik be két jelenet. Az egyik amit Alvy Singer a tanárairől mond:

Mindig az a mondás jut eszembe róluk, hogy aki nem tudja csinálni az tanítja, és aki tanítani se tud abból lesz a tornatanár.

A másik a sorbanállós:

-Maga mit csinál ha egy ilyen ember áll a háta mögött? Most mondja meg őszintén!
-Miért ne mondhatnám el a véleményemet? Én egy szabad országban élek.
-És tessék, még neki áll feljebb! Kérem, maga azt mond amit akar, de azért nem kell feltétlenül fejhangon visítozni. És mit jön nekem Mr. McLuhan-nel? Magának fogalma nincs ki Marshall McLuhan, csak dumál.
-Tényleg? Na ne mondja! Véletlenül a Columbia egyetemen tanítok és televíziós kultúráról adok elő. Tehát nyugodtan szóba hozhatom Mr. McLuhan-t, mert a műveit ugyancsak alaposan ismerem.
-Igen? Nahát ennek nagyon örülök, mert Mr. McLuhan szerencsénkre éppen itt van. Na, akkor nézzük! Bocsánat! Jönnön csak ide, jöjjön! Tessék!
-Uram, én minden szavát hallottam. Maga tényleg nem ismeri a műveimet. Nem tudom honnan vette ezeket a szamárságokat. És egyáltalán, hogy taníthat maga bármit is a Columbia egyetemen?

Isten lássa lelkemet, nem karaktergyilkolni akartam, csak kíváncsi voltam hogy kinek a szájából hallok és billenyűzetéből olvasok bődületes sületlenségeket az orosz-ukrán háborúról, és amikor megtudtam hogy ezeket egy egyetemi oktatótó követi el annyira leesett az állam hogy tényleg a fentiek jutottak eszembe.

Bár a felvezető az illedelmesnél talán kicsit személyeskedőbbre sikeredett, miután aludtam rá egyet nem töröltem, mert mondókám része hogy sajnos olyan korban élünk ahol a szakértő szó teljesen elvesztette jelentését. Úgy vélem nem követek el ad hominem érvelési hibát, nem a személyeddel van gondom hanem a szakértőségeddel, és azzal is csak azért, mert nyom súlyt a latban a nagyérdemű szemében hogy kitől olvas vagy hall szakvéleményt. Ennek ellenére megértem ha valaki ezt nem így látja, vagy az írásom stílusával van baja, elismerem hogy az olyan amilyen. Ezen kis intermezzó után a tárgyra térek.

A casus belli a 444-en megjelent következő szóhalmod: Rácz András: Ukrajna még nem követett el stratégiai hibát ebben a háborúban, illetve annak csak a címe.

Nem-e?!

Ukrajna nem tett meg mindent a 2014 óta tartó háború eszkalálódásának elkerülése érdekében

Aki esetleg nem tudná, a fegyveres konfliktus Ukrajna és Oroszország között 2014. óta tart. Azóta több kísérlet is volt a háború tárgyalásos befejezésére. Tudomásom szerint a háború eszkalálódása előtti utolsó 2022. januárban volt -- az orosz invázió 2022. február 24-én kezdődött -- és a híradások szerint nem tűnt reménytelennek:

A szerda [publikálási dátum alapján 2022. január 25.] délben kezdődött, majdnem nyolc óra hosszú tanácskozás végén a felek közös nyilatkozatban erősítették meg elkötelezettségüket az ukrajnai konfliktus békés rendezéséről szóló minszki megállapodásokon alapuló tűzszünet fenntartása mellett.

Forrás: Kulcsfontosságú közös nyilatkozatot írt alá Ukrajna és Oroszország képviselője
INFOSTART - 2022. január 27.
https://infostart.hu/kulfold/2022/01/27/kulcsfontossagu-kozos-nyilatkozatot-irt-ala-ukrajna-es-oroszorszag-kepviseloje

Idő és hely hiányában nem mennék bele hogy mik voltak a felek álláspontjai és hogy mennyi realitása volt ennek a megegyezésnek, de még ha egy kevés esély volt is a háború eszkalációjának elkerülésére azt az ukrán fél nem ragadta meg. Azt hiszem Aleksandar Vučić szerb elnök mondta valamikor:

100 év tárgyalás is jobb mint 1 nap háború.

Felvetődik a kérdés, hogy Ukrajna miért nem ragaszkodott foggal-körömmel a konfliktus tárgyalásos rendezéséhez. A válaszhoz szükség van némi intellektuális őszinteségre. Ennek birtokában nagyon nehéz nem arra a következésre jutni, hogy az Egyesült Államok Ukrajnát használja Oroszország meggyengítésére. Az Egyesült Államok nem akarta ezt a megegyezést. Ők az utolsó ukránig akarnak harcolni az oroszok ellen. Az ukrán vezetés mellszélességgel történő támogatásával.

Ha ez nem stratégiai hiba, akkor nem tudom mi az. És a stratégia hiba egy nagyon enyhe kifejezés.

(Zárójelbe teszem és dőlt betűvel szedem mert ez inkább csak megérzésem, érvekkel és tényekkel nem tudom alátámasztani. Én úgy látom hogy folytatódhattak volna a tárgyalások ha Ukrajna deklarálja hogy nem fog belépni a NATO-ba. És ha már úgyis zárójelben vagyok dőlt betűvel: meglátásom szerint a Krím orosz annektálása és a jelenlegi helyzet kialakulása is megelőzhető lett volt anno ezzel a lépéssel. A Krím-félszigeten van ugyanis az orosz Fekete-tengeri Flotta támaszpontja. És az oroszok szerintem nem akarták hogy egyszercsak beparkoljon oda melléjük mondjuk egy amerikai repülőgép-hordozó. Amit én érthető álláspontnak tartok. Afelől pedig szemernyi kétségem sincs hogy amerikai hadihajók -- repülőgép-hordozó is, ha át tudnak tuszkolni egy ilyen böhöm nagy jószágot a Boszporuszon -- pont ott kötöttek volna ki még mielőtt megszáradt volna a tinta az Ukrajna NATO-ba való belépsét megszentesítő okiraton. Hangsúlyozom ismét hogy ez az én különbejáratú magánvéleményem, beugrott miközben írkáltam és úgy voltam vele hogy ha már leírtam nem törlöm ki.)

Ukrajna egy olyan háborút folytat amelyhez a szükséges erőforrásai nem a saját kontrollja alatt állnak

Számszakilag Ukrajnának semmi esélye megnyernie ezt a háborút. Ukrajna lakossága 2021-ben 43,7 milló fő volt, jelenleg 27-28 millióra becsülik. Az oroszok sokan vannak, mint az oroszok, több mint 140 millióan. Egy háborúhoz szükséges erőforrások közül Ukrajna -- felfordul a gyomrom amikor embereket erőforrásként tartanak számon, de ha egyszer az életben akkor sajnos most a leghelytállóbb a használat -- csak az emberanyag -- ismét hányinger -- felett rendelkezik, az imént ismertetett arányban. A pénzt, paripát, posztót külföldről kapja, elősorban az Egyesült Államoktól. Ismét egy kis intellektuális őszinteséggel elkerülhetetlen a következtetés, hogy e nélkül a támogatás nélkül nem csak hogy harcképtelen lenne az ukán hadsereg, de az ukrán állam sem tudná ellátni legalapvetőbb feladatait. Az amerikai segítség pedig nem egy életbiztosítás, lásd legutóbb az Afganisztánban történteket. Egyik nap még ott voltak, másnap kámforrá váltak. Ezt megtehetik Ukrajnával is.

Henry Kissinger-nek tulajdonítják az alábbi mondást:

… it may be dangerous to be America's enemy, but to be America's friend is fatal.

Forrás: Henry Kissinger / Wikiquote
https://en.wikiquote.org/wiki/Henry_Kissinger

Magyarul, a Google Translate ékes fordításában:

… veszélyes lehet Amerika ellenségének lenni, de Amerika barátjának lenni végzetes.

Remélem ezzel a gondolatmenettel kellőképpen álá tudtam támasztani, hogy Ukrajna hatalmas stratégiai hibát követett el azzal, hogy ebbe a helyzetbe sodródott.

Ukrajna olyan területeket akar visszafoglalni melyeknek lakossága nem akar Ukrajnához tartozni

Bevallom ez véleményes mert nagyon nehéz hírekhez, információkhoz, interjúkhoz jutni azzal kapcsolatban hogy a kérdéses területek lakossága hogyan vélekedik abban a kérdésben, hogy ők Ukrajnához vagy Oroszországhoz szeretnének tartozni. Az egyik oka hogy ezt mégis felvettem az Ukrajna által elkövetett stratégiai hibák közé az, hogy ami kevés információ átszivárog az európai cenzúrán az alapján úgy tűnik hogy ők több mint ki vannak békülve azzal hogy orosz állampolgárok lettek. Illusztrációként az NBC News Exclusive: A rare look inside Crimea, the territory illegally annexed by Russia in 2014 tudósítását teszem ide. Ha egy pillanatra el tudjuk engedni a prekoncepciót, hogy az oroszok gonoszok, lopnak, csalnak, hazudnak és gondolatkísérletként reflexből nem kérdőjelezzük meg az oroszok által megszállt területeken tartott népszavazások hitelességét, akkor arra jutunk hogy ezt ők végülis megszavazták.

Érzem én hogy ez az érvem gyenge lábakon áll, nem áll rendelkezésünkre elég információ, nehéz következtetéseket levonni. A másik ok amiért mégis úgy döntöttem hogy ennek ellenére ezt a témát felveszem a részletesebben tárgyaltak közé az az, hogy ez érzékelteti legjobban ennek a háborúnak az abszurditását.

Nem kizárható hogy Ukrajna olyan területeket akar visszafoglani mely területek lakossága nem akar Ukrajnához tartozni. Ebben az esetben az ukrán hadsereg nem számíthat a helyiek támogatására, sőt.

Amennyiben ez a helyzet, Ukrajna egy fenntarthatatlan állapotot próbál elérni és hatalmas stratégiai hibát követ el.


A fenti lista nem teljes, csak idő, hely és kedv hiányában nem folytatom, pedig lenne még a tarsolyomban. Légi támogatás nélkül offenzívába kezdeni, kiképzetlen embereket a fronta küldeni, Bakhmut / Artemovszk (kisszínes: az A38 hajó innen kapta a nevét) foggal-körömmel való védelme, stb.

Lassan kezdek a végére érni -- remélem -- de ha már billentyűzetet ragadtam még egy apró kritikai megjegyzést szeretnék tenni a szakértőségeddel kapcsolatban. Az általam átfutott és megtekintett megnyilvánulásaidban többször említed hogy a fronton kívül információs háború is zajlik és nagyon nehéz megítélni a háborúról szóló hírek igazságtartalmát. A Mandiner YouTube csatornáján elérhető Áttör-e az ukrán ellentámadás? - Rácz András - Mandiner Világrend beszélgetésben pedig említed, hogy Te is csak nyilvános forrásokból tájékozódsz. A kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy ezeket a nyilvános forrásokat Te megbízhatónak tartod? Nem az orrodat akaram beleverni, de ezzel kapcsolatban már kerültél kényelmetlen helyzetbe amikor nem ismerted fel hogy egy több orosz tank kilövéséről szóló drón videó valójában egy számítógépes játékkal készült. Ezzel nincs gond, mindenkivel előforulhat ilyesmi. A gond azzal van -- mondhatnók a stratégiai hiba -- hogy bár minden jel szerint tisztában vagy azzal hogy információs hadviselés folyik így reagáltál amikor szembesítettek ezzel az esettel:

… őszintén szólva eszembe sem jutott, hogy ilyen gond lehet a videóval.

Forrás: Így nézte be Sváby András és szakértője a kamu-drónfelvételt (VIDEÓ)
mandiner, 2022. május 27.
https://mandiner.hu/video/2022/05/svaby-andras-video-atv-racz-andras-haboru-ukrajna-oroszorszag-szamitogepes-jatek

Ez nem hiba. Ez stratégiai hiba. Nem kicsi. Nagy. Ezen túl szöges ellentében áll az általad többször hangoztatott óvatosan bánjunk a háborúról szóló hírekkel, információkkal mantráddal.

Nem bolhából akarok elefántot csinálni. Ráadásul pont azt mondom amit Te is. A benyomásom viszont az, hogy Te csak mondod, nem csinálod. A probléma nem az, hogy egy-egy videó kamu-e, és nem is az, hogy ezt felismeri-e az ember vagy sem. A probléma az, hogy az ilyen videókat és egyéb információkat ipari mennyiségben állítják elő és egységsugarú internet felhasználók magánvéleményeként tálalják elénk. A stratégia neve:

astroturf

Az astroturf vagy astroturfing gerillamarketing megoldás.

A szó eredetileg műfüvet jelent. A kommunikációs szakmai jelentése ezen a hasonlaton alapszik, és olyan szervezetet (vagy kampányt) jelöl, amelyet látszólag egy alulról jövő – civil – kezdeményezés hozott létre, de valójában valamilyen politikai-vállalati üzenetet közvetít, függetlenként és pártatlanként adva ki magát.

Forrás: astroturf / Médiapédia
http://mediapedia.hu/astroturf

Józan feltételezés hogy ezzel a jól ismert módszerrel mindkét harcban álló fél él. Ebből kiindulva némi józan paraszti logikával azt a következtetést kell levonni, hogy minden nyilvános forrásból származó információt -- amelyekből Te saját bevallásod szerint tájékozódsz -- fenntartásokkal kell kezelni. Mindkét félnek érdekében áll hogy a világ közvéleménye úgy gondolja hogy ők kevesebb veszteséget szenvedtek el mint az ellenfél. Nem azt mondom hogy minden nyilvános forrásból származó információ félrevezető, csak azt, hogy nem lehet feltételezni hogy nem az. Bár egyszerűsége miatt vonzónak tűnhet ilyen információkból adatokat kivonni, azokat táblázatba rendezni és abból fekete-fehér következtetéseket levonni a háború állásáról, ettől a megközelítéstől óvakodnunk kell. Ennek oka egész egyszerűen az, hogy mire egy harctéri esemény egy táblázatban szereplő számmá válik rengeteg olyan stáción megy keresztül ami magában hordozza a tévedés valamint a manipuláció lehetőségét. Attól tartok, hogy aki ezzel a módszerrel dolgozik az könnyen hatalmas légvárakat építhet.

Sajnos a helyzet viszont még ennél is rosszabb a nyilvános forrásból származó információkkal. Mindenféle internetes hókusz-pókusz nélkül is egyszerűen, két példával tudom illusztráni, hogy még neves újágok hasábjain is nap mint nap futunk bele álhírekbe.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban elmondta, hogy a Kígyó-szigetet őrző határőrök egytől egyig meghaltak, miután megtagadták egy orosz hadihajónak, hogy megadják magukat.

Forrás: Ukrajna hősei címet kapnak a Kígyó-sziget határőrei, akik meghaltak, miután nem adták meg magukat
Telex, 2022. február 25.
https://telex.hu/kulfold/2022/02/25/ukrajna-kigyo-sziget-hos

Pár nappal később:

A BBC az ukrán haditengerészetet idézve azt állítja, hogy nem halt meg a Kígyó-szigetet védő 13 ukrán katona, hanem orosz fogságba esett.

Forrás: Az ukrán haditengerészet megerősítette, mégis életben vannak a kígyó-szigeti ellenállók
Telex, 2022. február 28.
https://telex.hu/kulfold/2022/02/28/az-orosz-bbc-szerint-eletben-vannak-a-kigyo-szigeti-ellenallok

Egy másik:

A Kijev Szellemeként elhíresült pilóta gépét légi harcban lőtték le az oroszok, még március 13-án, valahol Ukrajna fölött. Halála után közölték a nevét és rendfokozatát: Sztyepan Tarabalka őrnagy volt a legendás vadászpilóta, aki MiG–29-es gépével állítólag ellenséges repülők tucatjait lőtte le, mielőtt maga is hősi halált halt.

Forrás: „Kijev Szellemét” lelőtték, de már március 13-án
Index, 2022. április 29.
https://index.hu/kulfold/2022/04/29/-kijev-szellemet-lelottek-de-mar-marcius-13-an/

Pár nappal később:

Az ukrán hatóságok elismerték, hogy a Kijev szelleme néven ismert legendás pilóta csak egy mítosz – írja a Guardian.

Forrás: A Kijev szelleme néven ismert legendás pilóta egy mítosz
Index, 2022. május 2.
https://index.hu/kulfold/2022/05/02/haboru-horoszorszag-ukrajna-konfliktus-putyin-zelenszkij-mariupol-moszkva/a-kijev-szelleme-neven-ismert-legendas-pilota-egy-mitosz-csupan/

Úgy vélem hogy jelen írás jellegét és kereteit tekintve kellő mélységben, elméletileg és példákkal illusztrálva is alá tudtam támasztani, hogy minden a háborúval kapcsolatos hírt és információt fenntartásokkal kell kezelni. Szembe kell nézni azzal a ténnyel, hogy tudjuk hogy nem tudjuk pontosan mi történik a fronton. Állításom nem az, hogy ne kéne erőfeszítést tenni annak érdekében hogy számok segítségével próbáljunk informálódni és másokat informálni a harci helyzetről, csak az, hogy csupán számokat összehasonlítva nem leszünk előrébb a valóság megismerésében.

Te ezt másképp látod. A fentebb említett, a Mandiner YouTube csatornán elérhető beszélgetésből idézlek [16:13-tól]:

Tehát alapvetően tudjuk a számokat. Én nem tudok azzal mit kezdeni hogy ha valaki ezeket a számokat teljes mértékben ignorálja. A jó hír az az, hogy nekem nem feladatom másokat meggyőzni. Nekem nem az a feladatom hogy másokkal vitatkozzak. Tehát az hogy én ezt szeretem csinálni ez igazából egy hobbi, de az hogy most megmagyarázzam magukat szakértőnek tartó embereknek hogy mit jelentenek a számok, meg hogyan kell veszteség-adatokat kalkulálni, bocsánat, az nem az én munkám.

Mondataid stílusát és tartalmát nem kommentálva, valamint érveinket nem összevetve -- ezeket a Nyájas Olvasóra bízom -- egy dologra szeretném felhíni a figyelmedet. Mivel ezek szerint a hobbidat az ország nyilvánossága előtt, egy mindannyiunkat legalább közvetve érintő témában végzed, Neked, akár akarod, akár nem, feladatod másokat meggyőzni és álláspontodat vitában megvédeni. Amennyiben ezt nem vállalod nyomatékosan szeretnélek megkérni hogy tartózkodj a háború eseményeinek nyilvános kommentálásától. Ellenkező esetben a közvélemény tudatos vagy hanyagságból elkövetett félrevezetésének határát súrolod.


Akik nem értenek egyet a mondókámmal de idáig elolvasták azoknak most megadom a kegyelemdöfést. Csak ha már stratégiákról és stratégiai hibákról van szó. Az alábbi idézet egy Soros György által jegyzett, 1993-ban íródott tervből származik:

Incidentally, the combination of manpower from Eastern Europe with the technical capabilities of NATO would greatly enhance the military potential of the Partnership because it would reduce the risk of body bags for NATO countries, which is the main constraint on their willingness to act.

Forrás: Toward a New World Order: The Future of NATO
Open Society Foundations, November 1, 1993
https://www.georgesoros.com/1993/11/01/toward-a-new-world-order-the-future-of-nato/

Magyarul, a Google Translate ékes fordításában:

Mellesleg, a kelet-európai munkaerő és a NATO technikai képességeinek kombinálása nagymértékben növelné a partnerség katonai potenciálját, mert csökkentené a NATO-országok testzsákjainak kockázatát, ami a cselekvési hajlandóság fő korlátja.

Ukrajnában most pont ez folyik. Vagy véletlenül, vagy nem. Így is, úgy is vérfagyasztó. Te meg azt mondod hogy Ukrajna még nem követett el stratégiai hibát ebben a háborúban.


Nem tudom nem azzal zárni soraimat hogy a szívem szakad meg Ukrajnáért és az ukrán népért. Könnyen okoskodunk mi itt a számítógépeink előtt a háború állásáról, szerencsés helyzetben vagyunk hogy megtehetjük. Biztos vagyok benne, hogy amikor az ukrán nép 2019-ben majd háromnegyedes többséggel bizalmat szavazott a jelenlegi ukrán vezetésnek nem a jelenlegi helyzet kialakítására adtak felhatalmazást. Semelyik ország és semelyik nép nem érdemli meg hogy olyan helyzetbe kerüljenek mint amilyenben most szomszédaink vannak. Bár összehasonlíthatalanul jobb helyzetben vannak, semelyik ország és semelyik nép nem érdemli meg hogy a nyugati világ olyan páriaként kezelje őket mint ahogy teszi most azt Oroszországgal és az oroszokkal.

Hajrá ukrán nép! Hajrá orosz nép! Hajrá béke!


Tiszteletlenül,
Zim

Next
Next

The Beginning of Bellum Americana [1/2]